What is your style?

Seminar in Prague/photo by Katerina Petru

If you ask any fashionista what fashion means for them, 9 out of 10 will tell you it’s kind of expression for them. Showing who they are, how they feel. But do the fashion bloggers and basically everybody else wear clothes that mirrors what is on the inside or they rather follow fast fashion trends dictated by the industry that goes hand in hand with growing up, education, or trying to be somebody…else?

Few weeks ago I had the pleasure of spending two inspiring days on workshop of former czech fashion designer and stylist Tana Havlickova. Tana has been advising people what to wear for more than 20 years and she looks at style from a different angle. According to the “style key” she has developed over the years, people can be divided into 8 different groups. This theory takes it’s base stones from I Ching,  from Jin and Jang. It talks about energy, which is different depending on to which group you belong.

….and I can tell you one thing, it all makes bloody sense. It finally makes sense, why you have closet full of clothes yet nothing to wear in the morning, why you can’t stand certain woman styles or their personalities. Why your husband has no sense for romance and if you cry, he doesn’t even understand why. This style key doesn’t only teach you how to find your true self again, but it gives you a gift of tolerance and understanding. Everything around us influences us, since we are born until we die. Our parents, the way we were brought up, our friends, colleagues, boyfriends, girlfriends, magazines, fashion designers. Somewhere on the way we might have even lost our true nature, but when we re-discover it again, we will shine, and we will feel so incredibly comfortable in our own skin.

Tana has wrote a book about the 8 keys recently, and for now it’s only available in Czech here. But it’s going to translated to English and German as well, so more people can get to the bottom of this amazing stuff. She also organizes seminars and online trainings, and is very active on her Facebook page Fashion for Success. You can try to go through a test on her website (with a little help of Google Translate), which is the first step to finding out more about your style.

//

seminar2

Seminar in Prague/photo by Katerina Petru

Pokud se zeptáte někoho, kdo se zajímá o módu, pracuje v módním průmyslu, nebo píše módní blog na to, co pro něj znamená móda a oblečení, většina lidí odpoví, že je pro ně móda způsobem sebevyjádření. Názoru. Tohle jsem já, moje myšlenky, má oblíbená hudba, design. JÁ. Nosí ale potom tito lidé (a vlastně i všichni ostatní) opravdu to, co pro ně móda znamená, a nebo jsou jen ovlivněni strhující rychlostí módního průmyslu, rodinou, vzdeláním..?

Před pár týdny jsem měla to štěstí se zúčastnit dvoudenního semináře české designerky a stylistky Táni Havlíčkové. Táňa se módě věnuje již přes 20 let a nahlíží na osobní styl z jiného úhlu. Podle metody Stylového klíče, který vyvinula, je schopná lidi rozdělit do osmi stylových (charakterových) skupin. Její teorie vychází z tisíce let staré knihy knihy proměn I-ťing, a dělí skupiny podle Jin a Jang. Jangové (mužská energie) jsou styly sportovní, ležéřní, nekonvenční a extravagantní. Mezi Jinové (ženská energie) patří styl romntický, elegantní, okázalý a avantgardní.

Zní to divně, asi tak jako měsíční horoskop v Elle, ale ono to dává neuvěřitelný smysl! Zapadá to do sebe jako ozubená kolečka a vy máte v hlavě jenom: AHA!!!?! Najednou dává smysl, proč máme skříňe plné hader, ale ráno máme pocit, že nemáme co na sebe, a necítíme se dobře v ničem, co ze skříně vytáhneme. Proč není náš partner tak vnímavý a empatický, jak bychom si představovaly. Proč nám některé ženy lezou na nervy a s jinými máme pocit, jako bychom je znaly odjakživa. Stylový klíč nepomáhá pouze s nalezením vás samotných, ale také s tolerancí k ostatním. Všechno kolem nás nás ovlivnňuje, rodiče, kamarádi, partneři, módní časopisy, designéři. Možná jsme tak někde po cestě zapoměli, kdo doopravdy jsme. Ale když to znovu objevíme, budeme se cítit neuvěřitelně svobodní a volní.

Ebook 8 klíčů si můžete objednat tady, nebo navštivte jeden ze seminářů. Táňa je hodně aktivní i na facebooku na její stránce Fashion for Success. Nebo si pro začátek jen zkuste udělat test na jejích stránkách🙂

Marketa What is your style?

2 Comments

  1. I can not wait until this book is translated into English. It sounds amazing. You are so right. Style is an expression, but it can be clouded by the judgement of others. Great post!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *