Shop your own closet

I am only human (after all :)) and the fashion trends popping up everywhere affect me, leaving me believing I need this and that in my life. But I have been practicing for some time now defense mechanisms and different habits on how to shop, and overall, consume.

One of the techniques I like to do, whenever I feel the shopping fever rising, is shopping in my own closet. Because so often we forget what treasures we have in there! And, quite often, the problem is not having enough, but not knowing how to style & combine what we already have.

I really like the concept of a seasonal capsule closet, but I already tried that couple of times and failed miserably. But I realized: why put restraints on myself? I could still build a capsule closet while having more things in my wardrobe.

And the number of outfits that can be created out of those? Infinite:) Let’s have a look at what I put together.

The game was on foot!

I selected 16 pieces of clothing – 5 bottoms (you can see I am a ‘pants’ kinda girl), 1 jumpsuit, 5 t-shirts/tops/shirts, 2 jumpers, 3 jackets & 4 pairs of shoes, 1 belt, and 2 sunglasses. I also have added a black messenger bag with gold details as it is my favorite and kinda goes with everything.

//CZ// Odolat v dnešní době všem lákadlům a trendům je občas težké, a to i přesto, že hodně z nás má doma solidní zásobu oblečení, a možná jen nevíme, jak ho chytře zkombinovat. Zkouším kvůli tomu poslední dobou nakupování ve vlastním šatníku, místo v obchodě 🙂

Představa capsule šatníku se mi vždycky líbila, ale nechtěla jsem se zbytečně zbavovat většiny svého oblečení, abych se vešla do nějaké škatulky toho, jak má minimalistický šatník vypadat.

Zkusila jsem si tak sestavit capsule šatník z věcí, které už všechny doma mám, a vznikl tak set 16ti kousků oblečení – 5 kalhot (nosím je nejraději), 1 overal, 5 triček, 2 svetry, 3 bundy a 4 páry bot. Jako doplňky jsem přidala 1 pásek, dvoje sluneční brýle a černou messenger kabelku se zlatými detaily.

Jaké kombinace mě z výběru napadly? Pojďme se na to podívat:)

Neutral part of the capsule:

Left to right:
Zleva doprava:

  1. T-shirt, black sandals, shirt, black body
  2. White sneakers, grey top, linen jumpsuit
  3. Leather jacket, beige cardigan, pleated trousers, jeans
And pop of colour & pattern
  1. Black Converse, striped t-shirt, sunglasses, green jacket
  2. Purple shirt, black pants, animal print Vans
  3. Black skirt, leather belt, grey sweater, checked pants

Blue jeans. An ever-loved (and I guess also hated 🙂 ) staple. A piece that I grab out of my closet the most often. I just love denim, especially those mom jeans, that fit quite well.

//CZ// Džíny. Ty tu musí zákonitě být, protože je nosím celoročně a zatraceně ráda. Tenhle mom střih z Manga je trochu retro, ale pěkně sedne přes zadek a má trochu kratší nohavice.

Black trousers. Is there a bigger staple? You can play with cuts, and get one that suits your body type the best. These are from sustainable brand Dariadeh that shouldn’t go unnoticed.

//CZ// Černé kalhoty. Existuje něco klasičtějšího? Můžete si pohrát si výběrem střihu, který bude nejvíc sedět vaší postavě. Tyhle jsou od udržitelné značky Dariadeh, kterou stojí za to sledovat.

A slip skirt. A trend, that has been with us for several seasons, so a sign for me its not a one year thing. I would recommend to skip polyester and treat your skin with some tencel, viscose or silk. A black skirt like this will literally go with anything.

//CZ// Úzká slip sukně. Trend, který vidím kolem sebe už několik sezón, a proto mi to nepřijde jako velká rychlokvaška, ale kousek, který v šatníku vydrží. Pokud zvažujete nějakou pořídit, zkuste své kůži dopřát přírodní materiál a vyhnout se polyesteru, tahle je z tencelu, skvělá by byla i z hedvábí.

Checked trousers. One would say it is not a classic, but if you think about it, the print comes and goes almost all the time, especially in the winter seasons, but I believe it looks great in spring too, paired with sneakers to break from the elegant feel.

//CZ// Kostkované kalhoty. Jeden by řekl, že to moc velká klasika není, ale mě se zdá, že je to naopak trend, který se opakuje skoro každou sezonu, především na podzim. Tenhle na první pohled elegantní kousek vypadá naprosto skvěle s teniskama.

Is it a skirt? Or pants? It might be both:) My new favorite thing ever, light pleated trousers, that can look either sporty or elegant, depending on what you pair them with. Extra comfy and flowy for summer.

//CZ// Vypadá to jako sukně, ale jsou to ty nejlehčí skládané kalhoty. Podle zbytku outfit může vypadat jak elegantněji k sandálkům, tak ležérněji k teniskám. Na léto extra pohodlná záležitost.

And a cherry saved for the last mention – a linen jumpsuit from Wildmoon. I know, I know, it is not the most practical thing ( toilet trips), but a linen jumpsuit for spring/summer sounds like something extra-comfy, that can be worn both with sandals and sneakers for extra casual look.

//CZ// A třešnička na dortu je tenhle lněný overal z Wildmoon. Já vím, já vím, overaly nejsou zrovna nejpraktičtějším kouskem v šatníku (záchodové etudy..), ale člověk nemusí řešit kombinování, a stačí jen outfit doladit doplňky.

 

So, what are your favorite pieces or looks? Have you tried creating a capsule from your own closet as well? I must confess it helped me immensely when I was packing for a holiday. So maybe give it a go and have some fun:)

//CZ// Tak jaký je váš oblíbený outfit? Zkoušeli jste někdy něco podobného poskládat z vlastního šatníku? Opravdu mě to bavilo a musím říct, že mi to ohromně pomohlo v balení se na dovolenou. Tak to třeba zkuste 🙂

Marketa Shop your own closet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *