On the path to being happy

Often we struggle with being happy without external output – something or someone making us happy. But you can be happy without all of that – just by living and being comfortable in your own skin. Now – that’s a very easy things to say (or write down:), but facing the everyday reality makes it difficult. What can we do to be happier on daily basis no matter where we are or what we do?

Being Grateful

One of the best tips (from my favorite book – The happiness advantage) that I started to practice is this:

Every day I write down 3 things I am grateful for. As simple as that. Or isn’t it?

Try browsing your mind tonight, reflecting on the day that’s coming to an end, and pin out 3 things that made you happy. How can this make you a happier person you ask?

Here is what happened to me: Almost immediately after picking up this habit I started to notice one thing – I was mindful. I started to realize and appreciate every little detail thorough my day thinking – Oh, I am definitely writing this one down tonight.

The sun shining to my eyes on my morning walk to work, it’s reflection in the river. My cat giving me cuddles before leaving home. A morning kiss from my boyfriend. A smile from a random person on the street. Giggle with a friend during our lunch in the middle of a busy work week.

So…what made you happy today?:)

//

Často se stává, že máme problém s tím „být šťastní“ bez nějakého venkovního zavinění, nebo spíš ovlivnění – někdo nebo něco nás ne/dělá šťastnými. Ale pocit štěstí a pohody by měl primárně vycházet z nás samotných, pocit, že je mi hej v mé vlastní kůži a jsem se se svým životem spokojený. To se samozřejmě jednoduše píše, ale o dost hůř v reálném světě praktikuje. Každodenní situace nás neustále „testují“ a někdy je téměř nepředstavitelné si dobrou náladu a nadhled udržet.

Proto pro vás mám dnes malý tip ze skvělé knížky The Happiness Advantage, jak je možné si pocit štěstí připomenout a uvědomit každý den.

Každý den si napište 3 věci, za které jste vděční, věci, které vás udělali šťastnými. Jak jednoduché! (?)

Zkuste si dnes večer přehrát celý den, a vypíchnout 3 body, které vás nejvíc zahřály u srdce. Ptáte se, jak vás tohle může učinit šťastnějšími?

Tohle se stalo mě – téměř ihned jsem si věci začala více uvědomovat, žít v momentu. Při každém vděčném okamžiku jsem si říkala: „Tohle si večer rozhodně musím zapsat!“. A byly to úplné maličkosti. Ranní sluníčko, které mi svítilo do očí a odráželo se do vodní hladiny řeky, kolem které jdu ráno do práce. Vrnící kočka v náručí. Pusa od přítele. Úsměv cizího člověka na ulici. Rozesmátý oběd s kamarádkou a plácání o hloupostech.

Tak co vám dneska udělalo radost?:)

Marketa On the path to being happy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *