How to survive SALES

Is your wallet destroyed each time the sales hit the stores? Do you find yourself buying stuff that don’t fit with the rest of your closet and if you are lucky, you end up wearing those buys once? Here’s my guide how to fight it:

When you find yourself holding an amazing piece for third of its price, before you walk down to the cash desk, ask yourself those 3 questions:

1. Would I buy this even if it wouldn’t be on sale?
2. Is it just a latest fashion piece or something that can last many seasons?
3. What will I wear it with and where?

First question is the most important one for me. Ending up buying something just BECAUSE it’s cheap is mad. But I still used to do it:) The second question deserves attention as well. As a foundation for a closet, great basic pieces are the key for me. I am not saying you shouldn’t treat yourself with a little trendy piece here and there, but the point is not to end up with a closet full of seasonal stuff that don’t even work together. Which sort of answers the third question. Just think about it  – do you need to buy a third pair of ripped jeans if you work in an office..?

I wish you a good hunt and hope it helps:)

//

Zapláče vaše peněženka pokaždé, když přijdou slevy? Stává se vám, že si nakoupíte oblečení, které se vám k ničemu nehodí a když to dopadne dobře, vezmete si je na sebe jednou? Dnes mám pro vás pár tipů, jak se těmto situacím vyhnout:)

Ještě předtím, než se s výhodným nákupem vydáte k pokladně, zkuste si položit tři otázky:

1. Koupily byste si daný kousek, i když by nebyl zlevněný?
2. Jedná se poslední módní výstřelek, nebo o kousek, kyterý se bude dát nosit i v dalších letech?
3. S čím jej budete kombinovat a kam se bude dát nosit?

První otázka je pro mě osobně nejdůležitejší. Jde o to se nenechat pohltit pocitem výhodného nákupu a nekoupit si něco POUZE pro to, že je to zlevněné. Čím dál víc se také zaměřuji na druhou otázku, protože s pořádným základem v šatníku se pracuje nejlépe, člověk má pak prostor pro dokoupení pár trendy kousků jako třešničku na dortu a neskončí se skříní plnou věcí, které se spolu nedají ani zkombinovat. Čímž se dostáváme ke třetí otázce. Přeci jenom, potřebuje člověk třetí roztrhané džíny (i když jsou teď tolik trendy), když pracuje v kanceláři a má šanci si je obléct třeba pouze o víkendech..?

Přeju vám dobrý lov 🙂

 

Marketa How to survive SALES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *