Yosemite valley

When you are planning a a road trip, it’s very hard to determine which spots you are going to like more and which less. You try to plan, read blogs, imagine how is it going to be, but you might still end up regretting not having more days at a certain spot (or you can go wild and plan from day to day, but that ain’t my style:) Yosemite national park was one of those places. Cause I could have stayed there for a week, not for one day! It felt refreshing leaving the big cloudy city behind and watch the countryside changing with every kilometer. I had a certain expectations, but the feeling was still breathtaking.

We did a hike called “The Mist Trail” and it was pretty difficult but awesome. For some reason I though “steep and strenuous” was just a figure of speech….. well, it wasn’t. But what starts to appear in front of you when you are climbing and dying at the same time is totally worthy. You will get wet and you will love every second of it.  By the way, I haven’t met any bears. Only faddy squirrels(?). They like almonds. Feeding them is forbidden of course!!

//

Když plánujete roadtrip, je težké předvídat dopředu, kde se vám bude líbit a budete tam chtít zůstat, a pro které místo vám bude stačit jediné odpoledne. Jedním řešením je jet bez objednaného ubytování, ale to nebyl náš případ, a tak jsme se snažili cestu naplánovat co nejlépe podle prostudovaných článků a blogů. Jedno z takových míst, kde bych si dovedla představit strávit klidně celý týden byl národní park Yosemite. Bylo něuvěřitelně osvěžující opustit šedé velkoměsto a sledovat z auta krajinu, která se nám doslova měnila před očima.

Kvůli nedostatku času jsme zvolili kratší trail s názvem “The Mist Trail”, akorát mě pak musel zbytek skupinky asi nenávidět, protože popisu “prudký a vysilující” jsem příliš něvěnovala pozornost….a možná jsem měla:D Po velkém výšlapu ale přišly na řadu krásné pohledy na rozbouřený potok, skály, a nádherný vodopád Vernal falls, který se při dopadu tříští o veliký balvan a vytváří tak obrovský mlhový oblak, který vás úplně obklopí ( a osvěží:). Btw, mědvěda jsme žádného nepotkali. Jenom mlsné veverky(?). Mají rády mandličky. Teda, krmení je samozřejmě zcela zakázáno!

 20150511_182627_Richtone(HDR)

IMG_0396

IMG_0432

IMG_0408

20150511_142233

 20150511_154319

20150511_162332_Richtone(HDR)

squirl

20150511_182517

 

 


Marketa Yosemite valley

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *