San Francisco

Oh, California, you are far. But so worthy.

I have recently returned from a road trip which has started in cold San Francisco. For some reason I kept reading on and on about how you need to dress warm in the city which is famous for its windy and foggy weather, but I guess sometimes we stay stupid until we learn the hard way. As a definitely smart packer (loads of tops and shorts) I somehow managed to pack up a leather jacket which has became my dear companion.

As for the city? For me, love and hate relationship of sorts. On one hand, you have the beautiful views on the majestic Golden Gate bridge, few moments shining in a clear sky just to be covered in a hat made of clouds minutes later, ridiculous and fun rides on the outer part of the cable car, while you feel your finger slowly frosting to the metal bars, stinky but cutie pie sea lions on Pier 39 or super interesting end educative cruise to Alcatraz island, where you can almost hear the history speaking to you through the walls (and not a pretty one as you can imagine). On the other, as an opposite to it you have people without home on every corner begging for money, crazy people on the streets, mess, and prices high to the sky. And the crazy cold, that didn’t seem to bother the locals and made me question my origins:)

//

Nedávno jsem se vrátila z cesty po USA, která začalo v San Franciscu. Před cestou jsem neustále narážela na varování, že v SF je v porovnáním se zbytkem Californie zima, ale některé věci si člověk musí zjistit asi sám:) Jako profesionální balič kufrů jsem si nachystala obrovské množství kraťasů a tílek, ale nejoblíbenějším kusem se stala kožená bunda.

A co samotné město? Na jedné straně jsem se nemohla vynadívat. Pohlednicový most Golden Gate, který je v jednu chvíli zakrytý čepicí z mlhy, aby se za pár minut ukázal v celé své kráse ozářený sluncem, kouzelné tramvaje brázdící naprosto šíleně strmé uličky, které vypadají, jako by byly navržené podle kostkovaného papíru, smradlaví upovídaní lachtani na molu 39 nebo plavba lodí k na ostrov k vězení Alcatraz, kde si člověk doslova projde historií, která na něho dýchne z každého koutu. Na té druhé pak bezdomovci na každém rohu (doslova), špinavé ulice a nepřiměřeně vysoké ceny. (Třešničkou pak byla večerka, kde si ceny určoval u kasy až prodávající a stejné pivo stálo jinak v průběhu dvou večerů:D) A ta zima!!

 

1. Best fastfood burger – In-N-Out

20150510_115932

2. The stinky family:)20150510_135821

3. On the way to Alcatraz island20150510_152932

4. The famous prison 20150510_153125

5. And the magnificent view from it on the Bay bridge20150510_163419

 

Marketa San Francisco

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *