Spiced vegan apple pie with salty caramel

Ladies and gentlemen, I present you the very best cake in the world. Ok, if not the best, that definitely the second or third best cake…. (there is always room for even better cake)

It’s simple, delicious, moist and and disappears dangerously fast. Plus your whole house is going to smell heavenly from all the spices used in the process. And did I mention the heavenly coconut salty caramel sauce?  The recipe comes from great vegan blog Vegan Richa and you can find the ingredients and method there. Feel free to modify the recipe if necessary, and let me know how you did. Enjoy:)

//CZ//Dámy a pánové, představuji vám ten nejlepší koláč na světě! No dobrá, když ne nejlepší, tak určitě druhý, nebo třetí nejlepší. Člověk nikdy neví, co dobrého ještě ochutná:) Recept je převzatý z blogu Vegan Richa.

Je rychlý, jednoduchý a zároveň lehoučký a měkký. Díky použitému koření vám jeho příprava a pečení provoní celý dům. A co teprve, až ho polijete kokosovo karamelovým krémem se solí, tomu se nedá už říct jinak – prostě gastroorgáč!! 

Cake1

K jeho výrobě budete potřebovat:

2 lžíce lněného semínka
1/4 hrnku horké vody
1/2 hrnku třtinového cukru
1/4 hrnku oleje ( já jsem použila slunečnicový)
1/4 hrnku kokosového mléka
1 čajová lžička octa ( např. vinný, jablečný..)

1 hrnek špaldové mouky
1 čajová lžička prášku do pečiva
1/2 čajové lžičky soli
1/2 čajové lžičky sušeného zázvoru
1/2 čajové lžičky skořice
1/2 čajové lžičky strouhaného muškátového oříšku
1/4-1/2 čajové lžičky drceného hřebíčku
2 polévkové lžíce medu

3-4 jablka, oloupaná a nakrájená na kostičky

Slaný karamel:
1/2 hrnku třtinového cukru
1 lžíce medu
2 lžičky vody
1/2 kokosové smetany (ta tuhá bílá věc napovrchu kokosového mléka)
sůl dle chuti, záleží, jaký chcete poměr sladkého/slaného

Postup:

Rozhřejte troubu na 180 stupňů. Rozdrťte lněná semínka na prášek (ideální čas využít hmoždíř, pokud ho vlastníte) a zalijte horkou vodou, dejte stranou na pár minut odležet. Mezitím si v misce smíchejte cukr, olej, mléko a ocet, a poté zalijte semínkovou vodou. Přimíchejte všechny suché ingredience, a pořádně promíchejte metličkou, až je těsto pěkně krémové. Poté přimíchejte nakrájená jablíčka a tadáá, nadešel čas nalít směs do formy vystlané pečícím papírem a nechat ho péct 40-45 minut do zlatova. Příprava krému je pak už třešničkou na dortu – do malého hrnce nasypte cukr, zalijte vodou a medem, a na mírnějším plaměni přiveďte k varu. Jakmile se na povrchu objeví bublinky, přímíchejte kokosovou smetanu a sůl, a sundejte z plamene když se mix začně vařit. Nechte ztuhnout v lednici.

 

Cake3

Cake4

 

Always leave room for desert? No problem!

Vždy si nechejte místo na desert? Bezproblému!:)

Cake5

Marketa Spiced vegan apple pie with salty caramel

5 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *