All I want for Christmas…

…is to make somebody else happy too:) There are so many around us that need help, so let be Christmas another reminder that it is not things what make us and others happy, but our actions, our kindness and generosity. Many of us can spare some part of our gifts budget and donate to a cause we want and chose to support. I feel stronger and stronger how important is to support those in need.

As a proud owner of one four legged white angora cutie pie I adore all cats and I have decided to support local animal shelter. I support them thorough the year as well, but I sent a bit more now so even the kitties can get their favourite candy under the tree. Seeing their innocent faces I suddenly feel how useless are all those things we buy and buy and that never make us really fulfilled. Fill your heart with generosity, and not only you will give happiness, but you will receive it back too.

I wish you all beautiful Christmas and lots of love.

//

Všechno, co chci k Vánocům, je udělat někomu radost.

Kolem nás je spousta takových, kteří jsou odkázáni na naši pomoc. Ať jsou Vánoce připomínkou toho, že šťastnými nás neudělají věci, které si koupíme, ale jsou to naše skutky, empatie, a štědrost. Spousta z nás může uvolnit z vánočního rozpočtu malou (či velkou:) částku, a věnovat ji někomu, kdo ji potřebuje více.

V mojí domácnosti se pohybuje malý bílý čtyřnohý angorský lev:) a díky mojí lásce ke všem kočičkám jsem se rozhodla podpořit místní zvířecí útulek. Posílám jim menší částky i přes rok, ale nyní jsem se rozhodla poslat nějakou mňamku kočičákům navíc. Když je tam všechny vidím, najednou tak silně cítím, jak jsou věci nepodstatné a jejich akumulování nás NIKDY nenaplní. Naplňte svá srdce štedrostí, a tak nejenom rozdáte radost, ale taky se vám mnohonásobně vrátí.

Přeju Vám všem překrásné Vánoce a spoustu lásky:)

 

Marketa All I want for Christmas…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *