Manna

Would you like for your skin to be more smooth, balanced and with smaller pores? How does getting rid of black dots and pimples sound? Who knew the solution was not it thousands of fancy or pricey cosmetic bottles, but rather…

…good old soap.

I simply have to share with you the results of using the Eben soap with active coal for last few months. My skin has never been so smooth, soft and spotless! I used to have pimples all the time, nothing major like acne, but I definitely didn’t feel good without any makeup coverage. Now, it is a different story. The soap is creamy and doesn’t dry the skin much, but some hydratation is still needed after using it. I’ve been pairing it together with the Sukin moisturizer and I think these two like each other very much:) Plus, the soap is vegan, and comes only in paper package, so no plastic waste.

Do you know Manna products? Is there something you recommend? I have been looking at this creamy Coco soap with shea butter, as it could be a substitute for several different products in the bathroom. Reviews seem real positive.

//CZ//

Vlastníci smíšené pleti s rozšířenými póry, mám pro vás revoluci!:) Kdo by řekl, že pleť nebude heboučká, se zmenšenými póry a bez pupínků po použití drahých kosmetických vychytávek, ale po použití…. sterého dobrého mýdla!

Nemůžu nesdílet svoje nadšení z ebenového mýdla Manna s bambuckým máslem a aktivním uhlím. Moje pleť opravdu nikdy nebyla v lepším stavu. Mýdlo je krémové, pouze lehce pění, a pleť není po jeho použití totálně vysušená, i když hydratovat krémem ji určitě musíte. Já ho kombinuju s hydratačním krémem Sukin, a ti dva si rozhodně sedí, dle mých spokojených tvářiček:) Při rozhodování vás taky určitě bude zajímat to, že je veganské, a hlavně, s jeho nákupem nebudete produkovat žádný plastický odpad. A vydrží asi věčnost, přijde mi, že neubývá! (doporučuju ho mydlit jen jednou stranou suchou rukou, pak vám nevyklouzne a bude ubývat opradu pomalu)

Vyzkoušeli jste některé z produktů Manna? Co byste doporučili? Pokukuju po kokosovém mýdle s bambuckým máslem, hodnocení je přímo lákavé, a ideálně bych jím nahradila několik produktů v koupelně zaráz..

Marketa Manna

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *