Shopping detox – week 1

It was few days before the beginning of April when I caught myself thinking: “I should order few things because soon I won’t be able too.” Such a twisted idea in my head, wasn’t it? I saw the most natural looking matte pinky lipstick from Lancome on Instagram. I have a feeling my life would be more beautiful and successful with the Energy Peach on my lips. I close the Instagram. Amount saved : 20 pounds plus shipping.
I leave the civilisation behind to spend the weekend on eco farm to practice yoga thinking I will be away of all temptations. Then I borrow my friends shower oil called Revelation and I have a feeling my life would be more beautiful and successful with it standing in my shower. Her cool hipster backpack is something I have been checking out for a while too and when trying it on I can almost hear my back crying with happiness and begging to forsake all handbags for eternity. It is the first idea I have that has a solid thought in it and I am going to keep it in mind and reconsider again in a while.

 

I can already tell what makes my heart skip a beat – a new limited thing, or thing with a deadline. And I am sure all the marketers of the world know that, cause it must be the first thing in the book. A new limited edition of modified high waisted vintage Levi’s jeans. Sign me up! Sale 25%, JUST THIS WEEKEND. I want it and i don’t even know what is on sale yet.

 

How do I try to combat the temptation?
  • unsubscribing my email from anything that was not education or information related was a start
  • by trying to avoid Instagram ( but essential that is my nemesis) was a second step
  • taking time to think about the purchase itself. If i still dream about it badly in a week, i will reconsider. So far…nothing in backlog..

What I find the most important is to be aware of what is now. I am watching myself like a social experiment, and I am not acting on those little temptations, but I rather let the feeling settle, and pass. I am curious what another week brings…so far, it is successful:)

//CZ//Pár dní před začátkem Dubna mě napadlo, že bych si ještě mohla něco objednat, dokud můžu. Zvrácená ta moje hlava, fakt!
Na Instagramu na mě vyskočí doporučení na matnou růžovou rtěnku alá chytrá horákyně – nalíčená/nenalíčená, která na rtech vypadá jako vystřižená z francouzského filmu. Mám pocit, že můj život by byl krásnější, bohatější, a zajímavější, kdybych si pořídila matte shaker v odstínu Energy Peach. Zavírám instagram. 
Odjždím z civilizace na ekofarmu cvičit Asthangu, a unikám tak z reality do přírody, na terasu s výhledem na rybník a stádo oveček. Od kamarádky si pujčuju úžasně voňavý a hydratační sprchový olej a mám opět pocit, že můj život by byl zaručeně krásnější a bohatější, kdybych mi začal zdobit koupelnu. Její super hipsterský batoh už mě taky dlouho nenechává chladnou, a když si ho zkouším nasadit, moje záda brečí radostí, že tohle je ono, a že tohle by chtěly každý den místo těžké kabelky na jedné straně, a tak si říkám, že bych to opravdu měla promyslet. Nicméně, nechám tuto ideu v hlavě uležet, i když je to první opodstatněná nákupní myšlenka:)

 

Už teď je mi jasné, u čeho se mi rozbuší srdce. Nejhorší jsou dočasné akce, vše, na čem je nálepka toho, že už v tenhle moment vám něco báječného uniká, a nejlíp ihned to půjdete napravit. Limitovaná edice upravovaných Levisek s vysokým pasem, každý kus jediný originál, až už mi tluče ostošest. Sleva celých 25% POUZE TENTO VÍKEND. Chci nakupovat, a to ani ještě nevím, co se prodává!
 
Jak se tedy zkouším vyhnout největším lákadlům? Pomáhá především:
  • odhlášení emailu ze všech promo zpráv z eshopů a značek, které jsem nastřádala
  • omezení Instagramu a ostatních sociálních sítí 
  • čas narozmyslenou před nákupem, třeba i jen pár dní. Pokud na nějakou věc budu vášnivě myslet ještě za týden, budu nákup zvažovat. Zatím se to ale nestalo…

Nejdůležitější mi přijde uvědomělost okamžiku. Vnímám ten lákavý pocit, pozoruju ho, a nechám ho uležet. Nejednám ihned. Líbí se mi, že jsem ve vedení. Jsem zvědavá co přijde s dalším týdnem…zatím je výzva úspěšná:) 

Marketa Shopping detox – week 1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *