Shopping detox – week 2

The weekends are critical. There was a annual market called Ona Dnes where hundreds of people sell out their closets and I chose not to torture myself with going there. Why would I?

“Oh, these short are so sweet, but you know, I am not buying anything. The whole month.”

Vans had a 30% discount on latest models (and only last weekend – but we know this trick already!). I sat on my hands. Bloody Instagram, bloody indeed!

I realized I can save a lot of time. Because there is no reason for browsing. Browsing new collections of my favourite brands or stores. Browsing the online market on vinted.cz. I wish I could say this is the end of procrastination and from now on everything I do in my free time has a deep purpose, but still – there is now more time for reading for one, which is awesome.

The only thing out of the fashion (and not only fashion) world I welcome to my life is Pinterest, and for one simple reason. Even though it is a temptation heaven, it is a great source of inspiration as well. And if you chose not to be tempted but inspired, you actually get so many ideas on how to combine the clothes you already have! Because let’s be honest – many of us have already pretty full closets. It is often the question of how to put it all together – standing in front of it in the morning still half blind from waking up early, trying to create sometimes nice, even chic. So put a board together – it is pretty fun:)

 

//CZ//Víkendy jsou krizové. Proběhl Jarmark Ona Dnes, ale já se tam radši ani nešla podívat. Co tam taky?

“Jé, to jsou krásné kraťasy, ale víte, já si celý Duben nic nekupuju”.

Vans měl slevy 30 procent (jen tenhle víkend – to už známe, že). Sedám si na ruce. Samozřejmě, že nepotřebuju další tenisky. Ale můj život by byl zajisté krásnější a úspěšnější, viďte? Zatracený instagram!

Zjistila jsem, že ušetřím spoustu času. Nemá smysl jen tak brouzdat po koutech internetů, sledovat nové kolekce nebo akční nabídky. Nemá smysl se vesele prohrabovat virtuálním trhem na vinted.cz. Nemůžu říct, že bych přestala prokrasinovat, ale zpětně vidím, kolik času u toho prohlížení hader trávím. Ideální doba na to se zvednout a věnovat se jiným činnostem. Třeba čtení:)

Jediné, co jsem si dovolila, je Pinterest, a to z jednoduchého důvodu.  Je to skvělá inspirace ( i lákadlo), ale pokud se zaměříte na tu první část, tak vám může posloužit tím nejlepším způsobem – můžet vás ispirovat, jak nakombinovat oblečení, které už doma máte. Protože ruku na srdce – věcí máme v šatníku většinou dostatek, jen je občas sakra těžké z té chaotické situace ráno s poloslepenýma očima vytvořit něco hezkého, nedejbože kreativního! Tak si zkuste vyrobit svoji inspirační nástěnku, je to zábava:)

Marketa Shopping detox – week 2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *