Detox

People do all sorts of detoxes, mostly those connected to their bodies – a way to cleanse, get rid of toxins and boost life energy and health. A recently read article on Quartz brought me to an idea of a different detox of sorts, and by that I mean the shopping one. I have been systematically trying to reduce the amount of things I purchase, but I would still very often drift away from the idea and just HAD TO HAVE that awesome facial mask, hair product or locally produced piece of clothing. But whom am I kidding. No matter how local or natural I shop, I still shop for things that create waste, take up space, and I can very easily continue living my life without.

So here goes a challenge to myself:

The month of April will be without buying anything that I don’t need to sustain my life as fed, physically maintained and good smelling person:) I will definitely keep notes on what are the temptations, challenges, and we will see where it goes from there.

It sounds like an easy thing to do, but I know myself, so I am curious what is it going to be like. Upcoming Earth Day (April 22nd) seems to be a lovely connection to an attempt to slow down my lifestyle a re-evaluate my impact on the environment. Ultimately, the goal is to substitute things for experiences. Anybody wants to join me?:)

//CZ//Lidé často postupují detoxy těla, protože je osvěžující a léčivé z něj odplavit toxiny, ulevit trávícímu ůstrojí a získat novou
energii a posílit zdraví. Já jsem se ale po přečtění článku na Quartz rozhodla zkusit detox nákupní.Už se delší dobu snažím o to redukovat své nákupy, zvažovat, jak moc v životě novou věc potřebuju, ale často se mi to nepodaří a
neodolám té nové úžasně vypadající masce na vlasy, nebo nové jarní bundě, přestože mi ve skříni už leží 4 perfektně nositelné kousky.
Ať už nakupuju lokálně, nebo ne, nakupuju pořád, čímž jen nadále hromadím další a další věci.

Cíl je tedy následující:

Chci si dát měsíc absolutní oraz od nákupů všeho, co nepotřebuju k uchování normálního chodu života, tzn. abych neměla hlad a nesmrděla!:)
Zní to v podstatě jako hloupost ale znám se, a proto vím, že určitě přijdou momenty, kdy mě bude spoustu věcí lákat, a budu mít pocit,
že o něco přicházím.
22. dubna je navíc den Země, což mi přijde jako ideální doba na to zredukovat počet věcí, které si vpouštím do života a naučit se odolávat lákadlům mrknajících
na mě z každého emailu, reklamy nebo Instagramu (na který bych teď preventivně nejlíp neměla chodit:) Cíl je vyměnit věci za zážitky, naplňující uvědomělé momenty.

Kdo se přídá?:)

Marketa Detox

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *