How not to start yoga

Yoga has been as popular as ever, being surrounded by huge business connecting all well being around it.
And I think it’s great it became so popular, because that’s how I got into the practice in the first place. I don’t think of myself as a big yogi to be giving you advice, but I’ve learnt thing or two along the way and I thought I could share my experience with you:)

Error #1 – yoga is relaxing exercise

It was a rainy autumn day and I was coming back from new work, feeling all stressed out and tense. With big expectations and huge fear of failure, I was constantly thinking about it and assuming things that were only stressing me even more. Then a friend suggested to try out a new yoga studio in town, and I though, why the hell not. Maybe I will find the bliss and relaxation I need so badly. Let’s go a stretch our necks a little! Cut:

The choice of first yoga lesson was a Mysore Asthanga practice. Those of you who know it are smiling already, but to us, it was just an interesting name. Those of you who don’t, Mysore is a class where students practice Asthanga sequence by themselves and teacher there servers rather as a guidance for correct postures. ‘Our’ teacher realized we were total novices and suggested us to start with 5 sun salutations A and 5 salutations B. I remember 2 things. First is a thought: only 10 salutations? And what are we going to do after? Second thing I recall is a moment somewhere between 5th and 6th downward dog where
I was sweating like in a 70degrees tropical sauna and the stream of sweat was rythmically dripping on my mat. In total desperation I look sideways at my friend whose face was as red as ever and who seemed to be suffering as much as I was.

Error #2 the style doesn’t matter

To save you from eternal suffering, just dont go for Asthanga Mysore as your first yogi lesson ever! Or do, but dont expect you will sit in a crossed legged position doing OOOM for 90 minutes. It felt like we entered a wrestling club for people with supercore and streching abilities of a lizard. Try a hatha yoga instead. Try more styles and see whatever suits you the best. Maybe you just wont enjoy the dynamic styles of yoga. Or maybe you will and Asthanga will become your religion.

Error #3 – you can start doing yoga without a teacher

With possibilities for home practice at our fingertips, it’s really easy to start practicing in your living room. But from my experience, it’s good to start, at least for few times, in a studio, where an experienced teacher is going to explain you the basics. Once you know how to do the basics well, you can be sure you are not destroying your joints, ligaments or your back. Plus, finding a great teacher will be a wonderful motivation for you practice.

Error #4 – you need to push yourself into the difficult position

Do not EVER compare yourself to anybody in your class or online. Every body has a different range of flexibility and you never know for how long the other people are practising. Everybody started a rookie. The practice makes perfect and that’s what I love about yoga – it just takes your ego and steps all over it and than once more. Hell, imagine a wrestler flying across a ring and falling with his full body weight on your ego. Can you handle it? If you cant, you will get hurt. I managed to hurt myself twice already when I was pushing myself into poses that were not there just yet, and the result was as you can expect it – I had to stop doing yoga completely for a while. What can I tell you – I need to read this paragraph as much as anybody else. Little by little, there is less ego and more joy.

If you want to/like to practice at home, I can happily recommend Do Yoga With Me, a yoga portal that offers many videos for free for all levels, styles and difficulties.

Do you practice yoga as well? What was your first experience? Do you prefer to go to studio or practice as home? I am curious:)

 

//CZ//Jóga je populární jako nikdy předtím a díky tomu ji obklopuje i velký business. Já jsem ale moc ráda, že jsem se kní takto dostala, protože jeto první “sport”, se kterým už nikdy nechci přestat:) Nejsem žádný yoga guru ani instagramová senzace ve stojkách, ale za dva roky praxe jsem měla možnost už vyzkoušet spoustu věcí a zjistit, že většina mých představ o józe byla tak trochu…no úplně mimo!:D Pojďme se na ně podívat..

Omyl #1 – jóga je pohodové relaxační cvičení

Byl to jeden z těch vlezlých upršených podzimních dní, a já se zrovna vracela z nové práce. Byla jsem z ní opravdu vystresovaná, a cítila jsem, že se nemůžu ani pořádně zhluboka nadechnout. Kamarádka mi navrhla, jestli nezkusíme nově otevřené jógové studio ve městě, a mě vidina příjemné relaxace přišla jako báječný nápad, jak se s tím vším stresem poprat.

Lekce, na kterou jsme se hned druhý den přihlásily, se jmenovala Asthanga Mysore. Ti z vás, kteří Asthangu znají, se už usmívají, těm, kteří ne, musím hned zezačátku povědět, že se tedy o žádnou příjemnou relaxační jógu nejedná:D Mysore lekce navíc není vedená, ale lidé si cvičí sérii sami, a učitel jen přihlíží na správné provedení pozic a působí spíše jako podpora. Když jsme se nesměle při začátku přihlásily, že jdeme na jógu poprvé, učitelka nám bokem vysvětlila, jak správně provést pozdravy slunci A a B a doporučila, ať si každou variantu zopakujeme 5x. Dále si pamatuju už jen 2 věci. První je myšlenka, proč nám toho neukáže víc, když to zachvilku budeme mít odcvičené, a nebudeme vědět, co cvičit dál. Druhý moment byl někdy mezi pátým a šestým pozdravem, kdy jsem začala mít mžitky před očima, protože mi bylo vedro jako v tropické sauně a kapky potu mi z čela přes nos rytmicky kapaly na podložku. Zoufale jsem se otočila na kamarádku, která vypadala, že trpí nejméně tak jako já. Někde u osmého pozdravu jsme to jako dvě zralá orosená rajčata vzdaly, a naznaly, že by to chtělo pro začátek něco jednoduššího:)

Omyl #2 – na stylu jógy nezáleží

Možná asthanga prostě není to pro vás. Nebo si ji naopak zamilujete a budete ji cvičit každý den. Pro začátek je ale určitě skvělé si vyzkoušet lekcí a stylů víc, jedině tak zjistíte, jaká dynamika vám vyhovuje. Hatha jóga mi jako první seznámení přijde ideální – udýcháte ji a zjistíte, jestli je to cvičení, které byste rádi objevovali dál.

Omyl #3 – jógu můžete začít cvičit bez učitele

Což o to, samozřemě, že můžete, ale je mnohem, mnohem lepší, si projít nejméně pár lekcemi, kde se naučíte základy. Spostu lidí dělá základní pohyby špatně a každý upřímný ortoped vám poví, že ordinace jsou plné zahrádkářů a jogínů. Jak se správně postavit v pozicích bojovníka, nebo udělat správný a bezpečný pozdrav slunci z videa na 100% neodkoukáte a odnesou to vaše klouby nebo páteř. Na dobrém základu se dá pak solidně stavět a taky nejlépe pozorovat zlepšení.

Omyl#4 – do složitějších pozic se musíte dostat silou

Nikdy, ale NIKDY, se na hodině nebo online neporovnávejte s nikým, kdo cvičí s vámi. Holka cvičící jak laňka vedle vás třeba už cvičí 5 let. Nebo je hypermobilní, a do hlubokého předklonu s dlaněmi na zem se dostane po dvou lekcích, zatímco vy se tam po dvou letech drápete, jakoby šlo o život. Je to velká hra ega, co si budeme povídat. Stát na hodině za někým, kdo vypadá, jak kdyby mohl v každé pozici pózovat pro Instagram, je sice motivující, ale také vás to může tlačit do asán přes bolest, což si do dovede představit, nemá vždy dobré konce… Já už si ublížila dvakrát, a vím, že když si odpovím upřímně, můžu si za to sama. Nadruhou stranu to na józe miluju. S každým cvičením posiluju nejen tělo, ale i moji touhu se s nikým nesrovnávat.

A jak to máte vy? Cvičíte jógu nebo by jste chtěli začít? A jaké byly vaše začátky? Preferujete cvičené doma nebo na lekcích? Jsem zvědavost sama:)

Pokud vás zajímá cvičení doma, musím vám dát tip na úžasnou stránku Do Yoga With Me plnou videí, které jsou zdarma, a můžete si vybrat ze všech úrovní, stylů a různých učitelů.

Marketa How not to start yoga

2 Comments

  1. Na tu hodinu Ashtanga Mysore nikdy nezapomenu 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *