Jakoby

Jakoby. Clean and simple interior and beautiful simplistic models created by Kristyna Javurkova. A place I would like to enter and say casually: I am taking it all!

In the offer you can find for example bodycon dresses in different lengths, asymmetric skirt or interesting tops, bombers and coats. Everything is made of comfortable natural materials like cotton, silk, wool or linen. I didn’t make it out empty handed (consider it a friendly warning:) and that black shirt dress would like my closet as well, I am sure of it..

As for prices, you can either get two dresses from Zara or one handmade from good material. It doesn’t have to be super expensive. Know who made your clothes.

Showroom Jakoby is located in Veverkova 8 in Prague.

//CZ// Jakoby.  Krásný čistý a jednoduchý prostor a ještě krásnější jednoduché modely pocházející z rukou Kristýny Javůrkové, kde bych si nejraději koupila všechno a už nenosila nic jiného.

V nabídce najdete třeba úzké bodycon šaty různých délek, asymetrickou sukni s nabíraným pasem nebo zajímavé topy, bombery a kabátky. Materiály jsou použité především ty přírodní jako bavlna, hedvábí, vlna nebo len. Já jsem neodolala svetru a halence, a ty šaty, těm by se u mě ve skříni určitě taky moc líbilo..

A ceny? Dvoje šaty ze Zary nebo jedny z přírodního materiálu ušité v ČR. S vědomím, že to co nosíte bylo vytvořeno za solidních podmínek.

Jakoby4

Jakoby3

Jakoby2

Jakoby1

photo source: Jakoby

Showroom Jakoby najdete na Letné – Veverkova 8, nebo některé z kousků můžete zakoupit v Debut Galerii či ve Fashionshopu Parazit.

Marketa Jakoby

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *