Cocina Rivero

Have you ever dreamt of cooking in a kitchen where all the ingredients have already been prepared, where every time you sit down to eat what you have just cooked, someone comes to your station and cleans all your cookware and where you can learn how to cook from an experienced chef while sipping on wine? Worry no more, this dream is about to come true!

Last week I attended one of the cooking classes in Prague’s charming Cocina Rivero and  it was just an amazing experience. Not being extremely comfortable in the kitchen, I wondered how am I going to do, but with guidance of amazing chef Sofia Smith we managed to whisk together a proper Thai dinner – a Laab Khai Salad, Red curry shrimp with homemade curry paste ( I am never buying a premade one again !) and banana in coconut milk as a desert. It was the best Thai food I’ve ever eaten!

The cooking schools organizes many different courses varying from Vietnamese to Mexican and you can book a next course here:)

//CZ// Snili jste někdy o vaření v kuchyni, kde jsou všechny ingredience už nachystány před vámi, kde pokaždé, když si s uvařeným jidlém sednete ke stolu, někdo přiběhne do vaší kuchyně a vše špinavé umyje a uklidí, a kde můžete vařit společně s profesionálním kuchařem a u toho popíje vínko? Tento sen se může stát absolutní realitou ve škole vaření Cocina Rivero na Praze 1!

Minulý týden jsem se zůčastnila kurzu Thajské kuchyně s úžasnou Sofií Smith a byl to opravdu super zážitek. Protože nejsem příliš velká kuchařka, měla jsem trošku obavu, jak to dám, ale můj strach se rozplynul po pár doušcích vína a díky příjmené atmosféře, která panovala v kuchyni. V menu byl voňavý salát Laab Khai, Červené curry s krevetami ( curry pastu jsme si připravili od nuly a už si snad nikdy nekoupím žádnou v obchodě, fakt nebe a dudy!) a jako desert banán v kokosovém mléce. Bylo to nejlepší thajské jídlo, jaké jsem kdy jedla!

Cocina Rivero organizuje spostu kurzů od vietnamské kuchyně po indickou a vy si můžete zabookovat ten váš tady:)

 

Marketa Cocina Rivero

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *