Shopping detox – week 3

Hello friends. How was your Easter? I spent it in Prague surrounded by friends, so it couldn’t be any better. (or it could, with little less tourists, cough cough)

For the first time during the detox, I found myself in a shopping centre, the epicentre of temptation. But truth to be told, these shopping malls are starting to repel me, especially if half of the city decides to go there as well. I walked through few stores, liked few things from the spring collections, but nobody had to drag me out by foot while I was trying to hold on to a shelf with boho handbags.
The struggle came afterwords when we arrived to Vnitroblock store&cafe, and besides a strong urge to move in and live there happily ever after, I had a feeling my life would be more beautiful and happy if I would have bought something. Because the offer there is unique, local, and so-darn-pretty.
If you haven’t already, I highly recommend visiting the cafe and store, it has a relaxed vibe, and the shopping zone has a really sweet collection of Czech designers. /Tap tap on my back , I made it!/ Those Tonak hats though..
My bank account is very happy this month. And that makes me happy. Or is it the other way around? Who knows, bring the last, slightly longer week of shopping detox, I am ready for it!

 

//CZ// Ahojte kamarádi:) Jaké byly vaše Velikonoce? Já jsem je strávila v Praze s kamarády hrajíc si na turistu, a bylo to náročné, ale skvělé.
 
Poprvé od mého rozhodnutí si dát detox jsem se ocitla v nákupním centru, v místě, které si teď představuju jako obří lepivou mucholapku visící z nebe, která jen čeká, až se na ni nevědomky přilepím a pootevřu peněženku. Nakonec situace nebyla tak dramatická, protože mě nákupní centra poslední dobou začínají štvát, především když se polovina města rozhodne do nich zajít taky, a z obyčejného obkouknutí, co je kde nového a pěkného se stane spartan race.
 
Opravdový test nákupního askety přišel pak při vstupu do kavárny a obchoduVnitroblock, kam bych se nejraději ihned nastěhovala a žila šťastně až do smrti. Měla jsem pocit, že potřebuju všechno, všechno! (histerický smích). Pokud jste Vnitroblock čirou náhodou ještě nenavštívili, rozhodně tak udělejte, dát si výborné kafe a kochat se prací českých tvůrců je moc příjemné:) Nicméně, odolala jsem všem krásným jógovým legínům, šatům, šperkům i olejům, po kterých bych byla zaručeně neodolatelně krásná.
 
Můj bankovní účet je tak nadále spokojený. Já jsem spokojená. Jen ty obchody asi nejsou spokojené. Too bad. Jedeme do finále!

 

Marketa Shopping detox – week 3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *