Who makes your sunglasses

Hello hello people:) Today, i wanna talk sunglasses. You ask why? After watching Adams videos on sunglasses, I decided to research more about the monopoly leader in sunglasses business – Luxottica. At this point, Luxottica owns approximately 80% of the global market, which means we all probably own their product. What creeps me out is not the profit they make on their sunglasses, every business is making money this way (even though not to this scale). It is their power to drive the prices as they dominate the market and they destroy the competition like the muscle group from 300. They are the price maker. And it doesn’t matter if you buy Miu Miu, RayBan or Oakley. Cause these are all made by ours one and only.

//CZ//Kdo vyrábí sluneční brýle?

Po sledování vtipných a „vraťsezpátkydoreality“ícých videí na youtube Adam ruins everything jsem začla vyhledávát víc informací o tom, kdo je vlastně výrobcem nejznámějších brýlí na světě. Ukázalo se, že velkou část značek, a hlavně i obchodů, vlastní jedna jediná entita, a to společnost Luxottica, které například v 80. letech koupila RayBan a navýšila průměrnou cenu brýlí o pětinásobek, nebo při neshodách s Oakley stáhla ze všech svých obchodů jejich brýle, a tím způsobila propad jejich akcií na burze, aby nakonec firmu v roce 2011 spolkla jako hašlerku. Business je business, marže, výdělky, to je jasné, ale trošku děsivé na tom pro mě byla realizace, že jsou všechny známé značky vyrobené v jediné fabrice jediným výrobcem, který pak přímo určuje cenu slunečních brýlí na trhu, protože prostě může. Takže brýle, které se vyrábí pro americký Target, jsou úplně stejné, jako brýle od Gucciho za $1000. Jediné, co je luxusního na Ray Ban, je jakým způsobem Luxottica zvedla ceny a my si je všichni pak dopřáváme, jako neco “lepšího”. / Sice prskám, ale Raybany nosím a jsou to moje nejoblíbenější brýle/

Proto jsem zapátrala v koutech internetů a našla jsem spoustu alternativ, a zameřila jsem se především na brýle vyrobené šikovnými ručičkami u nás, jej! Pořídit si kromě plastových brýlí můžete také brýle ze dřeva nebo bambusu, a to hned u několika výrobců.

Třeba tyhle ebenové od Koora, do kterých si můžete navíc nechat vygravírovat nějaký custom nápis:) a ojednat si je v eshopu.

koora

zdroj: http://www.koora.cz/

Nebo tyhle brýle od Brumley s překrásného tropického dřeva bubinga, které si můžete vyzkoušet v Czech Labels&Friends nebo Revolution v Praze, nebo ve Snowbitch.

dawn-bubinga-1

Pokud jsou vaše nejoblíbenější barvy odstíny černé, potěší vás brýle od Random z eukaliptového dřeva, které můžete koupit v jejich eshopu. Navíc za každý zakoupený kus zasadí nový strom v Národním parku Šumava!

Random bryle

V tomhle momentě si určitě říkáte, šmankote, v čechách se dělá tolik krásných dřevěných brýlí? (nebo si klepete na čelo, že jsem na to přišla až teď:) Každopádně, jedeme dál. Co totiž tyto bambusové brýle s reflexními skly od Woodfarer? Trošku RayBan styl, ale Luxottica nezkrachuje..

woodfarer

zdroj: http://www.woodfarer.cz/

Pokud preferuje klasické brýle, dá se vybrat u české firmy Relax, kde 600,- pořídíte třeba tyto brýle s polarizací.

Relax2

 Jaké jsou vaše oblíbené brýle?

Marketa Who makes your sunglasses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *