Develop your mind

Being fit seems to be the new hit now. Don’t get me wrong, I think it is amazing that so many people have started taking good care of their bodies and diet, but for me, something is missing. How many are doing something for their mind? There are so many interesting things around us with incredibly easy access that it has never been easier go further in learning and becoming better, happier and more successful beings.

Today I would like to share with you one of the sources I use to improve my perception of the world, myself, and what helps me to get on the right path I belong to.

Some of you probably already heard about Leo Gura, guy behind Actualized.org. Leo is a self-taught  personal coach and he uploads many motivational and self developing videos to his youtube channel. Without any doubt this guy knows his business. Just check out how many books he has read on the topic! Plus I find it brilliant that he decided to share his knowledge with all of us.

Check Leo’s website and my favorite videos:

//

Být fit teď začíná být velký trend. Nemyslím to vůbec špatně, je skvělé, že se tolik lidí začalo zajímat o to jak jí, i jak vypadají. Ale mě tam něco chybí. V dnešní době je totiž doslova za pár kliky schovaná nekonečná hromada informací o tom, jak se stát lepším, šťastnějším a úspěšnějším člověkem. Proč tedy necvičit i svoji mysl?

Dnes bych vám ráda napsala o jednom ze zdrojů, který k osobnímu rozvoji používám já. Někteří z vás už asi slyšeli o Leo Gura, který stojí za Actualized.org. Leo je samouk, nyní osobní kouč, který tvoří spoustu videí pro svůj youtube kanál. A Leo toho zatraceně ví. Stačí se podívat, kolik toho má načteno a nastudováno. Je úžasné, že se rozhodl svoje znalosti poslat do světa dál:)

Pokud vás to zaujalo, pusťte si má oblíbená videa nahoře nebo navštivte jeho stránky.

Marketa Develop your mind

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *